Ako prežiť karanténu (nielen) 

s hyperaktívnymi deťmi

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Pre rodičov je obrovskou výzvou, ako sa zariadiť, keď nemôžu päty vystrčiť z bytu. Po určitej dobe to môže byť pre všetkých veľmi únavné. Malou prípravou môžeme využiť čas aj príjemne.

Je dôležité, aby sme poznali "slabosti" nášho dieťaťa, čo je to, čo má veľmi rado. Oplatí sa túto oblasť dokonale preskúmať.

V detských táboroch často zorganizujú tematický týždeň a aktivity postavia okolo príbehu. Napríklad ak dieťa túži po chytaní rýb, môžeme spoločne pozisťovať, aké druhy rýb žijú v našich vodách, natrénovať zloženie rybárskeho výstroja, rôzne druhy uzlov, ktoré sa používajú pri rybárčení. Vyformovať ryby z domácej plastelíny (múka, voda, soľ) a namaľovať vodovými farbami či temperou. Ak do hmoty umiestnime spinku, po vyschutí ich môžeme aj vyloviť zo zinscenovaného lavórového jazera. Jedna z izieb bytu sa dá preorganizovať - poslúži nám ako džungľa, dokonca cez ňu môže viesť prekážková dráha k jazeru, kam sa vyberieme na ryby. Začnime s budovaním spoločne, nechajme sa viesť fantáziou našich ratolestí.

Môžeme trebárs otvoriť aj knihu o plachetniciach a naučiť sa rôzne špeciálne pomenovania a výrazy. Ak je dieťa spoľahlivé, aj viazanie uzlov.

Z filmov Beara Gryllsa sa môžeme naučiť užitočné techniky, ale aj skauti ovládajú rôzne triky, ktoré môžeme vyskúšať.

Spoločný čas sa dá stráviť aj prípravou na veľkonočné sviatky, pečením, výrobou jarných ozdôb.

Foto: TOP1 knihy
Foto: TOP1 knihy

Tematický týždeň sa môže niesť aj v znamení niektorej exotickej krajiny, spoznávaním miestnych zaujímavostí, budov, zvykov. Ak máme doma suroviny, môžeme navariť aj nejakú špecialitu.

Zorganizovať sa dá rodinný turnaj obľúbených spoločenských hier, konečne ich môžeme naučiť hrať šachy alebo kartové hry. Vymýšľať alebo čítať rozprávky, prezrieť rodinné fotoalbumy, porozprávať príbehy z obdobia, keď boli maličké, o spoločných výletoch, dovolenkách, alebo o rodinných príslušníkoch. Prebrať rodinné historky, na ktorých sa dobre zabavíme.

Naučiť sa pomenovať vzťahy v rodine (kto je svokra, svokor, teta, strýko, sesternica, krstná mama a pod.) Vo väčšom dome môžeme sa vybrať na povalu hľadať "poklad", alebo v záhrade postaviť domček pre zajačika.

Na začiatku sa to môže zdať tažké, ale keď prídeme na chuť spoločných chvíľ, nakoniec nám možno bude ľúto, že to skončilo.

Všetkým prajem príjemne strávený čas a pevné zdravie!

Hajnalka Virágh

Autorka knihy "Z malého smrada dieťa"

Preklad: Katarína Brňáková, TOP1 knihy